FORUM MERSIN AVM YAĞ TUTUCU SİSTEM İYİLEŞTİRMESİ

FORUM MERSIN AVM YAĞ TUTUCU SİSTEM İYİLEŞTİRMESİ

Forum Mersin AVM içinde bulunan yağ tutucu odalarında eski sistem yağ tutucu ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu ekipmanların kontrol edilmesi, temizliği ve tamir ve bakımları çok zor şartlarda yapılmaktadır. Ayrıca  kullanılan ekipmanlar yağ tutma özelliği bakımından çok eski teknolojiye sahiptir.

AVM food court mağazalarından  yağ tutucu odalarına bağlantısı bulunan yağlı boru hatlarında zamanla boru hatları neredeyse tamamen tıkanmış duruma gelmiştir.Yağlı boru hatları kademeli olarak açılmış ve bu iş için özel olarak hazırlanan el aletleri ile itinalı bir şekilde boru iç cidarları temizlenmiştir.

Çalışmalarımız sırasında pik borular kelepçelerinden ayrılmak suretiyle askıdan aşağı alınmış ve yerde temizlenerek yeniden montajı yapılmıştır. pik borular bu çalışmalar sırasında terazisinde montajı yapılmıştır.

Temizleme sonrasında boruların iç kısımları tamamen yağ ve diğer tortulardan arındırılmıştır. Çalışmalar sırasında pik borularda ek kısımlarında kullanılan kelepçeler de yeni tip rapid kelepçe ile değişimi yapılmış ve sızdırmazlıkları da kontrol edilerek kaçırmaz duruma  getirilmiştir.

Yağ tutucu odaları 2 tanesinde alçıpan olan ön duvar sökülmüştür. Bunun yerine oda hacmini büyütecek ölçülerde y-tong malzeme kullanılarak yeniden duvar yapılmıştır. Alçıpan olan yan duvarların iç kısmınada komple y-tong duvar örülmüştür. Odaların duvar örme ve tavan kapatma işleri sonrasında oda içlerinde zemin ve duvarlar fayans ile kaplanmıştır.

Odaların iç kısımlarında aydınlatma ve yangın algılama tesisatları düzenlemeleri yapılmış ve yangın sprinklerleri yer değişimleri yapılmıştır. Sprinklerler tavan arası mesafeleri uygun olmayanlar düzeltilerek boyaları yapılmış ve test edilerek kullanıma açılmıştır.

Pik borularda yapılan temizlik sonrasında bu tip tıkanmaların olmaması için borular DEVI marka 18T tipi ısıtıcı kablolarla sarılmıştır. Kabloların boru yüzeyine tam olarak temas etmesi ve ısıyı tam olarak dağıtması için de yine DEVİ marka aluminyum bantlar kullanılmıştır. Isıtıcı kabloların boru yüzeyinde tam olarak ısı vermesi için boru kesitlerine ve içinden geçen akışkanın tipine göre kablo seçilmiştir. Kabloların uygulamasında boru yüzeyine sin. eğrisi şeklinde sarım yapılmıştır.

Isıtıcı kabloların ısıtma testleri yapılarak aktif hale getirilmiştir. Pik borularda ısıtıcı kablo çalışmaları tamamlandıktan sonra test aşamasına alınmış ve sorun olmadığı tespit edildikten sonra borular alüminyum kaplı flex izolasyon malzemesi ile izole edilmiştir. Bu sayede borularda enerji verilerek elde edilen ısı ortama geçerek enerji kaybına neden olması engellenmiştir.

Kullanılacak izolasyon malzemesi kalınlığı olarak 18 mm tercih edilmiştir. İzolasyon montajı sırasında malzemeler birbirlerine yapıştırıcı ile yapıştırılmıştır. Ayrıca ek yerlerine de alüminyum folyo bant sarılmıştır.

Forum Mersin AVM yönetimi tarafından alımı uygun görülen KESSEL marka yağ tutucu cihazları için mağazaların atık kapasite hesapları yapılarak cihaz kapasite tayini yetkili firma tarafından yapılmıştır.

KESSEL yağ tutucu cihaz çıkış pik boru bağlantısı yine kessel numune alma bacası montajı da yapılarak cihaz mekanik bağlantıları tamamlanmıştır. Cihaz elektrik bağlantıları da tamamlanarak ana giriş v otomat bağlantısı yapılmış ve cihaz enerjisi verilmiştir.

Kessel yağ tutucu cihaz bağlantısı yapılmış ve mağazalardan atık su almaya başladıktan sonra denge kabında ve çıkış kanal bağlantısı olan borularda yapılan kontrollerde yağların kanala atılmayıp cihaz tarafından ayrıştırıldığı ve yağ tankında toplandığı görülmektedir. Çıkış kontrol logarında kanala giden sular artık gri su olmuştur.

Yağ tutucu cihaz oda içinde havalandırma kanal bağlantıları tamamlanmış ve egzost fanı çalışması ile oda içinde kötü koku olmamıştır. Cihaz havalık bağlantıları yapılmış ve bu sayede cihaz içinde oluşan atık gazlar ile kötü kokular bu borular sayesinde çatı üzerinde atmosfere atılmaktadır.

Çalışmalarımız sırasında çalışma ortamları gerekli ISG tedbirleri alınarak çalışmalar yapılmıştır. Çalışma alanlarında brandalar ile kapatılarak uyarı işaretleri ve şeritleri ile donatılmıştır.

 

 

© Copyright 2019. Tüm hakları saklıdır. - Kayseri Web Tasarım Yedirenk Interactive