FORUM MERSIN AVM TRAFO ODALARI RENOVASYONU

FORUM MERSIN AVM TRAFO ODALARI RENOVASYONU

Forum Mersin AVM A Blok ( 2 adet ) ve B Blok ( 3 adet ) trafo odaları havalandırma eksikleri nedeni ile özellikle yaz aylarında aşırı ısınmaktadır.
Trafo odaları içinde aydınlatmalar acil kitli olmayıp standart tipte aydınlatmalardan oluşmaktaydı. Bu durumda enerji kesintilerinde trafo odalarında aydınlatma olmaması da ayrıca risk oluşturmaktadır. Aşırı sıcaklar nedeni ile trafo odalarında is ve kir oluşmuş ve odaların tavan ve duvar boyaları tamamen kirlenmiştir.

Trafo odaları içinde gerekli emniyet tedbirleri alınarak ( AVM yetkili OG sorumlusu tarafından ) çalışmalara enerji kesilerek başlanmıştır.

Odalarda temizlik yapılmış ve oda duvarlarında oluşan kırık ve aşırı kirli yerler alçı ve diğer tamir macunları ile önce tamir edilerek tavan ve duvarlar tamamen beyaz renkli boya ile boyanmıştır. Temizlik ve boya öncesi trafo üzerleri ve kablo üzerleri koruma kılıfı ile sarılmak suretiyle koruma altına alınmıştır.

Forum Mersin AVM trafo odaları içinde egzost fanları bulunmamaktadır. Odalarda oluşan aşırı sıcak havanın dış atmosfere atılması için egzost fanı montajı yapılması gerekmektedir.

Bu kısımlarda kullanılacak fanlar sessiz olmalı ve devir sayısı ve debi  olarak projeye uygun olmalıdır. Bu nedenle Sloer&Palau marka duvar tipi egzost fanları tercih edilerek siparişleri verilmiştir. Egzost fanlarının kontrol ve çalıştırılması için özel elektrik panoları dizaynı yapılmış ve cihazlarla elektrik panoları arasında halojen free tip elektrik kablosu ile elektrik bağlantıları yapılmıştır.

Trafo odaları içinde egzost fanlarının montajı yapılması ile oda içi havalandırma yapılmaya başlanmıştır. Ancak odalara yazın atmosferin sıcak havası yerine cebri olarak soğutulmuş hava verilmesi prensip olarak kabul edilmiş ve buna göre projelendirme yapılmıştır.

Yapılan hesaplamalarda trafo odalarında kullanılacak fan ve kanal hesaplamaları yapıldıktan sonra imalatı yapılan kanalların montajı yapılmıştır. Fanların elektrik bağlantıları yine kendilerine özel hazırlanan elektrik panolarına bağlanarak yapılmıştır. Fanlar istenirse otomasyona bağlanarak uzaktan kontrolü de sağlanabilecek şekilde pano dizaynı yapılmış ve kabloları çekilerek hazır hale getirilmiştir.

Havalandırma kanalları bağlantıları sonrası, kanalların topraklaması yapılarak ana topraklama barasına bağlantısı yapılmıştır.

B Blok trafo odaları havalandırması için çatı katında bulunan ve AVM ortak alan soğutmada kullanılan Roff Top cihazından branşman alınarak yapılması planlanmıştır. Kanal kesit hesabı yapılarak imalatına başlanıştır.

Trafo odaları havalandırma kanalları montaj çalışmaları tamamlandıktan sonra trafo odaları ve AG odaları arası kanal ve kablo tava geçişlerinde yangın geçiş detay çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalarımızda HILTI marka pasif yangın durdurucu malzemeler kullanılmıştır. Kablo tavaları geçişlerinde 5 cm kalınlığında yüzeyi mastikli taşyünü malzeme kullanılmış ve diğer kısımlarınada CP 673 mastik uygulanmıştır.

Trafo odalarında eksik olan kablo tavaları ilavesi yapılmıştır. Merdiven tip kablo kanalları montajı sonrası kablolar bu tavalara sabitlenmiştir.

Trafo odaları havalandırma fanları için elektrik panoları dizaynı yapılmış ve AG odalarında belirlenen yerlere montajı yapılmıştır. Fanların ve B blok havalandırma kanalı üzerine monte edilen volume damper motorunun otomasyon kontrolü yapılabilmesi için de otomasyon kabloları çekilmiştir.

Trafo odalarında acil kit bulunmayan armatürler tamamen sökülerek yerlerine acil kitli armatürler monte edilmiş ve çalıştırılmıştır.

 

© Copyright 2019. Tüm hakları saklıdır. - Kayseri Web Tasarım Yedirenk Interactive